Jak dbać o aktywność fizyczną podczas pandemii?

Jak dbać o aktywność fizyczną podczas pandemii?

Share Button

Zapewne część z Was siedzi w domu, a część pracuje i dojeżdża do pracy. Kwarantanna pozmieniała nasze dotychczasowe przyzwyczajenia, obowiązki oraz codzienne rytuały. Wśród wielu czynności, które do tej pory wykonywaliśmy, była też codzienna aktywność fizyczna. Niestety, obecnie siłownie w klubach, a także te “pod chmurką” są pozamykane.

Czy brak ruchu jest dla nas normalny?

Niekoniecznie, nasza anatomia i fizjologia wręcz wymuszają od nas ruch.

Dlaczego musimy się ruszać?

Czy siedzenie zabija?

Jak dbać o zdrowie podczas zarazy?

Co będzie, jeżeli będziemy siedzieć i nic nie robić?

Jak dbać o aktywność fizyczną podczas pandemii?


Bez ruchu grożą nam:

 • otyłość,
 • nadciśnienie,
 • problemy z miażdżycą,
 • cukrzyca
 • itd.

Światowa Organizacja Zdrowia od lat 70tych prowadzi badania, otyłość występuje już u 25,2% Polaków, a wg prognoz w 2025 r. otyłych będzie w naszym kraju 30% mężczyzn i 26% kobiet. Jeszcze więcej Polaków ma nadwagę: aż 68% mężczyzn i 53% kobiet.

Rocznie z powodu braku aktywności fizycznej umiera ponad 3,2 mln osób, czyli 9 000 dziennie.


“Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym, w tym wszystkie jej elementy tekstowe i graficzne („Piramida”) stanowi własność Instytutu Żywności i Żywienia im. dr. med. A. Szczygła w Warszawie i podlega ochronie prawnej wynikającej z przepisów o prawie autorskim. Każdorazowe użycie Piramidy dokonane na potrzeby inne niż dla własnego użytku osobistego, a w szczególności powielanie, rozpowszechnianie, zwielokrotnianie i modyfikowanie Piramidy wymaga uprzedniej, pisemnej zgody Instytutu Żywności i Żywienia. Korzystanie z Piramidy bez uzyskania stosownej zgody może zostać uznane za działanie naruszające chronione prawem interesy Instytutu Żywności i Żywienia.”

Źródło: https://ncez.pl

Powyższa ilustracja wprawdzie pokazuję piramidę żywieniową, jednak została ona niedawno zmodyfikowana. Jak widać, jej podstawą stał się ruch, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia mówi nam o tym, ile wynosi minimum aktywności fizycznej.

Dorosła osoba tygodniowo powinna zainwestować co najmniej 150 minut tygodniowo, czyli około 30 min dziennie, na aktywność fizyczną (licząc od poniedziałku do piątku), żeby zachować swój stan psychofizyczny na odpowiednim poziomie. Warto też pamiętać, że 150 min w tygodniu to MINIMUM, jakie musimy wykonać. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na więcej, to tym lepiej dla nas.

No dobrze ale gdzie, jak i kiedy znaleźć czas i miejsce na aktywność fizyczną?

Czasy są trudne i tak jak już wcześniej wspomniałem, nie zachęcają do przebywania z ludźmi. Więcej o tym czym jeździć podczas pandemii napisałem w tym artykule.

Jak sobie radzić w kiedy wszystko pozamykane?

w czasie pandemii Jazda rowerem do pracy oraz rekreacyjnie jest legalna (stan na 29.03.2020)
Źródło: https://www.gov.pl

Tak dla przypomnienia: średnia prędkość rowerzysty miejskiego to około 16km/h, czyli w przeciągu 30 min dziennie średnio jesteśmy w stanie przejechać 8km, a tygodniowo 40km. Czy to dużo czy mało, to zależy – kwestia subiektywna.

Minimum 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo
Minimum 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo
Opracował: Maciej Lubaś

Ważna natomiast jest systematyczność w ćwiczeniach. A szukanie czasu właśnie w sposobie zmiany nawyków transportowych to dobre na to miejsce. Dla porównania: pieszy w tym samym czasie pokona około 2km, czyli tygodniowo 10km.

podczas pandemii
Izochrona przedstawia odległość, którą możemy pokonać w przeciągu 15 min wybierając własne buty lub rower lub e-hulajnogę. W przeciągu 15 min obszar dostępu jest 16 razy większy dla rowerzysty i e-hulajnogi w porównaniu do pieszego. podczas pandemii

Inną opcją są rekreacyjne podróże, pogoda sprzyja wybieraniu tego środka transportu.

Niezależnie od tego, czy jedziesz do pracy na zakupy, do szkoły czy po prostu rekreacyjnie zaplanuj sobie trasę dobraną do Twoich możliwości, uwzględniając poniższe kwestie:

 • Infrastruktura rowerowa (drogi dla rowerów, ciągi pieszo rowerowe, pasy rowerowe, kontraruch oraz kontrapasy).
 • Ulice z uspokojonym ruchem (bardzo przydatne i bezpieczne).
 • Jaka jest prędkość na znakach, jeżeli nie ma tam infrastruktury rowerowej (jeżeli powyżej 50 km/h, może korzystać z chodnika).
 • Przewyższenie, które może zweryfikować Twoją kondycję.
 • Sygnalizacje świetlne, które wpływają na czas jazdy.

No Comments

Leave a Comment